pic1 pic2 pic3 pic4 pic5BADMINTON

V součastnosti je velmi oblíbeným sportem badminton. Je to jeden z nejrychlejších raketových sportů. Nabízíme Vám příjemné prostředí ke kvalitní hře na třech badmintonových kurtech a kurt v multifunkční hale, který se dá rezervovat při plné obsazenosti prvních tří kurtů. Haly jsou ve spojení s naším zázemím, kde naleznete sport bar s občerstvením a možností zapůjčení sportovního vybavení, prodejem míčů, omotávek a součástí jsou i šatny a koupelny. Zahrát si může přijít každý, kdo si chce dát pořádně do těla, nebo jen tak rekreačně zapinkat s přáteli. Hala je vhodná i na pořádání firemních akcí nebo rekreačních turnajů. Máte zde možnost využít i nákup našich permanentek za zvýhodněné ceny. Přijďte si k nám aktivně odpočinout a udělejte něco pro svá těla.

Těší se na Vás celý tým Sportcentra Trnovany.

Vybavení a pravidla

Rozměry badmintonového kurtu a vzdálenosti mezi jednotlivými čárami si můžete prohlédnout na ilustračním obrázku níže. Čáry badmintonového kurtu jsou 40 mm široké a jsou součástí pole, které vymezují – míč, který spadne na čáru, je tedy dobrý míč. Síť je vysoká 155 centimetrů. Hrát lze s péřovým nebo syntetickým (plastovým) míčkem vhodných vlastností. Pro otestování rychlosti míčku udeřte do míčku plnou silou spodním úderem, tak aby byl zasažen nad zadní čárou. Míček by měl dopadnout do blízkosti zadní podávací čáry pro čtyřhru.

Počítání

Před začátkem utkání se provede los (např. hození míčkem o síť). Strana, která vyhrála los, si zvolí buď: zda chce začínat podáním nebo příjmem, nebo stranu kurtu, na které chce začít první set. Straně, která los prohrála, zůstává zbývající volba (např. vítěz losu si zvolí stranu, poražený volí mezi podáním a příjmem). Zápas se hraje na dva vítězné sety do 21 bodů. Bod získá hráč za každou vítěznou výměnu (= soupeř se dopustí chyby, míč se dotkne země uvnitř soupeřova kurtu). Za stavu 20:20 získá set strana, která dosáhne dvoubodového vedení. Za stavu 29:29 vyhraje set strana, která získá 30. bod. Vítěz setu podává v následujícím setu jako první. Hráči mění strany vždy po skončení setu a také v průběhu třetího setu, jakmile jedna strana dosáhne 11 bodů.

Podání

Ve dvouhře podává vždy hráč, který vyhrál předchozí výměnu. Při sudém počtu bodů (nebo 0) podává z pravé strany kurtu, při lichém počtu bodů z levé strany. Podává se vždy křížem do protější strany kurtu, podání ve dvouhře smí letět až k zadní čáře kurtu, ale jen k první postranní čáře (hraje se na "úzké a dlouhé hřiště"). Ve čtyřhře musí hráč podávající strany podávat zprava při sudém počtu bodů (nebo 0), zleva při lichém, podává se křížem do protější strany kurtu, míč smí letět pouze k první zadní čáře, ale až k druhé postranní ("krátké a široké hřiště"). Hráč přijímající strany, který naposledy podával, musí zůstat ve stejném podávacím poli, jeho spoluhráč ve druhém. Pokud získá bod podávající strana, podává tentýž hráč dál a vymění si pole se spoluhráčem. Pokud získá bod přijímající strana, hráči se nemění. Spoluhráči mohou zaujmout jakoukoliv pozici, která nebrání ve výhledu podávajícímu nebo přijímajícímu hráči.

Pro každé podání platí několik obecných pravidel:

-   podávající i přijímající musejí stát uvnitř příslušných polí, nesmí stát na čáře. Musejí se dotýkat země oběma chodidly a nesmí vystartovat dřív, než je podání provedeno
-   podávající hráč musí první udeřit hlavičku míčku (ne peří)
-   míček musí být při podání zasažen pod úrovní pasu (obvykle se bere pas jako poslední žebro)
-   hřídelka rakety podávajícího musí v okamžiku úderu směřovat dolů
-   od zahájení podání musí pohyb rakety podávajícího pokračovat směrem dopředu (nelze soupeře "vycukat" trhaným pohybem tam a zpět)
-   chybou je také, když podávající při pokusu o podání mine míček

Průběh hry

Hráč vyhraje výměnu, když se míč dotkne země na soupeřově straně kurtu. Ve dvouhře se hraje na úzké a dlouhé hřiště, ve čtyřhře na dlouhé a široké hřiště. Čáry jsou součástí hřiště (čára je dobrý míč). Hráč také získá bod, když se soupeř dopustí chyby, tedy:

-   zahraje míček do autu
-   zahraje míček do sítě nebo pod sítí
-   zahraje míček do stropu nebo stěny
-   dotkne se míčku oděvem nebo nějakou částí těla
-   zahraje míč dvakrát
-   zastaví míč na raketě a "hodí" ho na druhou stranu kurtu
-   dotkne se sítě nebo sloupků raketou, tělem nebo oděvem
-   hráč také nesmí zahrát míč na soupeřově straně kurtu
-   bránit soupeři ve hře (blokovat nastavenou raketou úder, který je zahráván v těsné blízkosti sítě shora)
-   úmyslně rozptylovat soupeře pokřikem nebo gestikulací

Nový míč se nařizuje, když:

-   podávající podá dříve, než je přijímající připraven
-   míček se v průběhu hry rozloží a základna se oddělí od zbývající části míčku
-   není jasné, zda míč dopadl do hřiště nebo do autu (a rozhodčí neviděl/nedokáže rozhodnout)
-   v řadě tělocvičen se také nařizuje nový míč, když se míček dotkne konstrukce pod stropem haly, přečnívající desky basketbalového koše, kruhů nebo dalších objektů, jež zasahují do prostoru kurtu

Hra musí být plynulá od prvního podání do ukončení zápasu. Hráči mají právo na přestávku v každém setu, když první z nich dosáhne 11 bodů. Tato přestávka je 1 minutu dlouhá. Přestávka mezi jednotlivými sety je pak dlouhá 2 minuty (a to jak mezi 1. a 2., tak i mezi 2. a 3. setem). Zdržování hry (např. aby hráč nabral nové síly a dech) je zakázáno. Hráč nesmí úmyslně ničit míček nebo s ním jinak manipulovat, aby změnil jeho letové vlastnosti. Nesmí se chovat nevhodně a urážlivým způsobem. V praxi je možné požádat rozhodčího o možnost občerstvení, otření bot či mokrého místa na kurtu, či o výměnu zničeného míčku.
KONTAKTUJTE NÁS

SPORTCENTRUM TRNOVANY
Emilie Dvořákové 1630, Teplice
sctrnovany@seznam.cz
recepce   +420 739 203 185

NAŠI VÁŽENÍ PARTNEŘI


Internetové stránky vytvořila Reklamní agentura Brooklyn | 2015